Jaunā gada ticējumi par kurpēm

2019-12-27 16:54:28
Tuvojas jaunais žurkas gads un nolēmu papētīt, kādi tad bijuši mūsu senču ticējumi, zīlēšanas saistībā ar apaviem. 
Lūk ko izdevās atrast:

Jaungada naktī jāliek kurpes pie durvīm, tad laime nāks pati no sevis iekšā.

Šogad diez vai kādam izdosies šis zīlēšanas veids, bet varbūt, ka noderēs citu gadu:Daudzi grib zināt, vai iecerētā-iecerētais mīlē vai ne. Jādabū slepeni — nevienam nemanot, viņa kurpe. Pulksten 12 naktī jāiet uz kādu vientuļu vietu, jānolīdzina sniegā mazs laukumiņš un iespiežot ar kurpi pēdu jārunā: «kurpīte, kurpīte, vai viņš mani mīl?» Tad paceļ kurpi un iet uz mājām. No rīta iet apskatīt. Ja sniegs sasnidzis un pēda apsniguši, jūs ienīst. Ja sniegs mīksts un pēda viegli pielīdzināma — jūs nemīl. Ja sniegs sasalis tā, ka pēdu grūti pielīdzināt -— jūs ļoti mīlē. Ja pēdu kāds izminis — jums ir sāncense un tā gūs virsroku.

Vēl viens zīlēšanas veids Jaungada ballītei. Šim zīlēšanas veidam ir vairākas variācijas, viena no tām:
"Zīlējums ar kurpi! Jādara tā: kreisās kājas kurpe ar labo roku jāmet pār kreiso plecu durvju virzienā. Ja kurpes purngals rāda uz durvīm — būs precinieks, ja otrādi — velti cerēts, bet kurpei nokrītot šķērsām, ir pateikts, ka iejauksies trešais, kas visu sagandēs."
Bet ja Jaungada naktī vēl nav gana ar zīlēšanu, var pamēģināt šādi:
"Jānomauc kreisās kājas kurpi, jāiesien to aukliņā, jāsagriež trīs reizes ap galvu un pēc kārtas jāsviež pāri labajam plecam tumšā istabā. Kurai sieviešu kurpei tuvumā vīrieša kurpe, tiem paredzamas kāzas."

Kādas ir citu valstu tradīcijas?

Čīlē Jaunā gada tradīcija ir staigāšana kurpēs, kas pildītas ar naudu.
No bērniem līdz pieaugušajiem, visi staigā kurpēs, kas pidītas ar naudu, jo viņi uzskata, ka tā visu gadu piesaistīs labklājību un naudu. Tā kā latviešiem arī pieņemts jaunajā gadā turēt klāt naudu, kāpēc gan to neielikt tieši kurpēs? Būs dubults spēks :)

Grieķijā bērni pirms Jaungada atstāj kurpes pie kamīna ar cerību, ka Svētais Bazils nāks un piepildīs viņu kurpes ar dāvanām.

Ungārijas bērniem pirms gulētiešanas vajag notīrīt apavus (visbiežāk zābakus) un novietot tos uz ielas, dzīvokļa sliekšņa priekšā vai uz palodzes.
Nākamajā dienā zābakos sarkanos maisiņos parādās konfektes vai rotaļlietas un Mikulaša šokolādes figūriņas.


Mūsu kaimiņiem Krievijā arī patīk zīlēt. Šis zīlēšanas veids nav vieglākais tiem, kuri dzīvo daudzdzīvokļu namos. Lai to veiktu, jums jāiziet pusnaktī un, pagriežot muguru pret ceļu, pēc iespējas tālāk jāmet pāri plecam zābaku, kurpe vai citu apavu. Kurā virzienā kritīs kurpes purngals, no turienes arī gaidiet līgavaini.
Skumjākais variants ir tad, ja apavs norāda ar purngalu uz to pusi, no kuras tas lidoja, tas ir, uz pašu meiteni. Tas nozīmē, ka šogad viņa nesatiks mīlestību un neprecēsies.
Ja apavu purngals ir vērsts uz baznīcu, tad ir iespējamas kāzas, ja virzienā uz rūpnīcu, tad vīrs būs no strādniekiem, ja uz ofisa ēku - biroja darbinieks utt.

Arī Polijā svētki sākas ar zīlēšanu: ieejot mājā, visi novelk apavus, viens no viesiem tos apzināti sajauc.
Kuriem apavi nonāk kopā, tas ir, tie arī būs kopā nākamgad. Turklāt, kuru sajauktais pāris atrodas tuvāk durvīm, tie arī pirmie aprecēsies.

Laimīgu visiem jauno gadu!